Izlet marec - Varaždin 2023

Program:

Ob 8. uri smo krenili iz Domžal. Z vmesnim postankom za kavico smo se peljali mimo Celja in Ptuja do mejnega prehoda Zavrč, kjer smo prečkali mejo in se podali na Hrvaško stran. Vožnjo smo nadaljevali do našega prvega daljšega postanka v mestu Varaždin.

Na severozahodu Hrvaške se na desni obali reke Drave nahaja mesto Varaždin. V zgodovinskih virih se ime mesta prvič omenja kot Guarestin v listini kralja Bela III., izdani leta 1181. Mesto je nastalo kot naselje obrtnikov in trgovcev ob srednjeveškem kastrumu na križišču starih rimskih cest. Mestne pravice pridobi leta 1209 s strani Kralja Andreja II. Skozi srednji vek se je mesto postopoma razvijalo, poleg močne obrti in trgovine se je v okolici mesta širilo tudi poljedelstvo. Veliko vlogo je imelo mesto tudi pri obrambi pred Turki. V 16. stoletju je postalo ena glavnih utrdb slavonske meje, ki je predstavljala del obrambnega pasu od Transilvanije do Jadranskega morja. Najpomembnejši politični razvoj mesto doživi v 18 . stoletju z ustanovitvijo Kraljevskega banskega sveta, katerega kraljica Marija Terezija postavi v Varaždin, s čimer mesto postane glavni sedež Banske Hrvaške. Danes je mesto sedež Varaždinske županije in tako kulturno, prometno, upravno in industrijsko središče severozahodne Hrvaške. V spremstvu našega vodnika smo se sprehodili skozi stari del mesta in si od zunaj ogledali njegove glavne znamenitosti. Vzeli smo si tudi čas za osvežitev.

Iz Varaždina nas je pot peljala nazaj v Slovenijo do našega postanka v Središču ob Dravi. Tu smo se ustavili v znanem podjetju Jeruzalem sat – oljarna in mešalnica bučnih olj. Vsi poznamo vsestranskost in visoko vrednost bučnega olja, ki je lahko prebavljivo, bogato z vitamini, minerali, fitosterini in aminokislinami, pomembno pa je tudi kot zdravilo. Več o tem smo izvedeli iz kratke predstavitve oljarne, vsem gostom pa je bil na voljo tudi obisk trgovine, kjer je bil možen nakup različnih vrst olj in semen.

Pot smo nadaljevali do bližnjega Ormoža, kjer smo si po dolgi in naporni poti najprej privoščili kosilo in osvežitev. Po kosilu smo se v družbi našega vodnika najprej sprehodili skozi stari del mesta, nato pa smo se ustavili še v Ormoškem gradu, kjer smo v urici in pol vodenega ogleda med drugim videli stalno arheološko razstavo, grajske poslikave in zbirko grajske opreme ter spoznali grajsko življenje v starem in novem veku. Grad je opremljen tudi z dvigalom.

Po ogledu gradu smo se počasi odpravili proti domu, kamor smo prispeli v zgodnjih večernih urah.


Previous
Previous

Izlet april - Krško 2023

Next
Next

PO POTEH ZABAVNE GLASBE - JOŽE SKOK